Og?oszenie

Og?oszenie Module
Collapse
No announcement yet.

Oleje do skrzyni biegów

Page Title Module
Move Usu? Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Czas
  • Show
Clear All
new posts

• Oleje do skrzyni biegów

Zamknąłem stare tematy z powodu występującego w nich syfu.
    Jaki olej do paliwa ?
    OLEJE

Do Simsona zalecany był olej GL60, GL100 lub olej silnikowy SAE 20-30, za wyjątkiem silnika DUO 4/1 - olej hydrauliczny HLP 46. W Polsce nie ma olejów odpowiadających olejom "GL", dlatego wybór właściwego oleju jest dość trudny.
    Olej GL60 odpowiada SAE 80W (olej zimowy) oraz API GL-3 (niska zawartość dodatków wysokociśnieniowych). Jedynym olejem zalecanym obecnie do Simsona jest niemiecki Addinol Getriebeol 80W.
    Zastosowanie zwykłego "Hipolu" może sprzyjać poślizgowi sprzęgła, "ciągnięciu" na zimnym silniku a więc sprawiać problemy z mokrym sprzęgłem. Zastosowanie oleju typu "Lux 10" lub "Mixol S" może spowodować szybkie zużycie kół zębatych, a w szczególności przełożenia "kosza sprzęgła".
    Jakie oleje można polecić?
    • Addinol Getriebeol 80W - zalecany, lecz dostępny tylko w niewielu sklepach w Polsce (Kniaź, Stazet itp.).
    • Hipol MF - olej przeznaczony do Fiata 126p, klasyfikacja SAE 80W-90, GL-4. Osobiście nie stosowałem.
    • Olej silnikowy samochodowy 4T - dopuszcza się zastosowanie takiego oleju, lecz należy uważać na nowoczesne oleje "Energy saving" które zawierają dodatki sprzyjające poślizgowi sprzęgła (MoS2 itp.). Najlepszy jest olej klasy API SG o lepkości 10W-40, nie wolno jednak stosować olejow klasy SH, SJ, SL, SM które posiadają dodatki zmniejszające tarcie. Wadą oleju samochodowego jest słaba ochrona kół zębatych. Stara szkoła mówi o możliwości stosowania oleju od Diesla do silników motocyklowych 4T, w tym przypadku bezpiecznie jest stosować oleje do max. klasy API CC.
    • Olej silnikowy motocyklowy 4T - jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w motocyklach ten olej smaruje silnik, sprzęgło i skrzynię biegów. W przeciwieństwie do oleju samochodowego zapewnia prawidłową pracę sprzęgła (bez sklejania tarcz i poślizgu) oraz odpowiednią ochronę kół zębatych. Cechą szczególną jest występowanie klasy JASO MA, informującej że to olej do motocykli. Mimo że oleje posiadają niezgodną z powyższym punktem wysoką klasę API, olej motocyklowy nie posiada dodatków przeciwtarciowych MoS2, lecz są stosowane inne które działają podobnie, ale nie wpływają na działanie sprzęgła. Oleje motocyklowe dostępne są nawet na Orlenie, np. Platinum Moto 4T Semisynthetic 10W-40.
    • Olej przekładniowy do motocykli 2T - są to specjalne oleje przeznaczone wyłącznie do skrzyń biegów silników 2T z mokrym sprzęgłem. Dla przykładu: Motul Transoil Expert 10W40 (GL-4), Shell Advance Gear 10W-40 (GL-3).

Żeby nie było głupich pytań, do silników M541 wchodzi 400 ml oleju, natomiast do silników M53 - 500 ml oleju.

Co do kontroli poziomu oleju, w modelach S51/S70 oraz S53/S83 służy do tego śrubka w pokrywie sprzęgła (w modelach sprzed 1996 rokiem oznaczona "CONTROL OIL"). W przypadku SR50/SR80 nie powinno się korzystać ze śrubki kontrolnej ze względu na znaczne pochylenie silnika, co za tym idzie przy kontroli za pomocą śrubki poziom oleju będzie zdecydowanie za niski. Sposób przedstawiony w książce Wernera ma jeden zasadniczy błąd, poziom 40 mm jest zdecydowanie zbyt wysoki, olej przeciekałby przez wałek startera. Zmierzenie 20 mm od dna może być trudne, proponuję użyć zagiętego drutu, poziom oleju 105 mm od zagięcia drutu / punktu w którym drut opiera się o najniżej położoną krawędź otworu korka. Według moich przypuszczeń, niższy poziom oleju może uniemożliwić smarowanie kół zębatych skrzyni biegów, a w szczególności łożyska 6000 które jest najbardziej podatne na zużycie.
    Last edited by BANANvanDYK; 2011-09-11, 18:59.

Mogę użyć Oleju Mineralnego Lotos 15W/40 Do Simsona do Skrzyni/? W sklepie mi go polecili

Comment

Możesz, jednak zwróć uwagę na klasyfikację oleju. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie oleju motocyklowego.

Comment

Ja teraz przy zmianie nalałem hipol aft taki czerwony do skrzyn automatycznych i ładnie chodzi n tym

Comment

Oleju ATF nie wolno stosować do mechanicznych skrzyń przekładniowych!

Comment

Jak wymieniałem to tata mówił ze mam wlać jak najrzadszego bo mialem jeszcze hipol do wyboru ale tata mowil ze mam ten wlac i chodzi ladnie wiec nie wiem co sie niby moze z tym stac

Comment

Witam.Mam w garażu 2 duże pojemniki z olejem Lotos takie jak na zdjęciach.
              Czy mogę ten olej zastosować do skrzyni biegów??Piszcie numerami który byłby lepszy bo mam 2 do wyboru i nie mogę się zdecydować:
              1 : http://dobryolej.pl/foto/lotos2_0.jpg
              2 : http://www.olejetechniczne.com/images/Img0004-1.jpg

Comment

Napisa? symbian73x Zobacz post
                co sie niby moze z tym stac
                JAJCO!!

A po co niby lejesz olej do skrzyni? Żeby jak najmniej się zużywała nie?

Comment

Napisa? fiolek44 Zobacz post
                  Mogę użyć Oleju Mineralnego Lotos 15W/40 Do Simsona do Skrzyni/? W sklepie mi go polecili
                  Dołączam sie do pytania, mam taki olej do kupienia za 15zł/1l i mam pytanie czy wogóle on podejdzie do simsona, i czy warto ?

Comment

Napisa? PIXEL94-- Zobacz post
                    Witam.Mam w garażu 2 duże pojemniki z olejem Lotos takie jak na zdjęciach.
                    Czy mogę ten olej zastosować do skrzyni biegów??Piszcie numerami który byłby lepszy bo mam 2 do wyboru i nie mogę się zdecydować:
                    1 : http://dobryolej.pl/foto/lotos2_0.jpg
                    2 : http://www.olejetechniczne.com/images/Img0004-1.jpg
                    Jak chcesz to lej ten LOTOS ja jednak nie jestem przekonany do żadnych olej typu LOTOS, HIPOL, LUX, tych rozlewanych z beczek itp. Leje tylko te dobre oleje. Wiadomo są droższe, ale zużycie części jak i inne rzeczy takie, że na HIPOLU (w skrzyni) trzeba rozgrzać silnik żeby jechać. Także ja nie polecam Polskich olej. Pozdro

Comment

O ja mam właśnie ten :
                      http://www.olejetechniczne.com/images/Img0004-1.jpg
                      Polecacie go?

Comment

Przeczytaj dokładnie co napisano na etykiecie z drugiej strony, a przede wszystkim klasę API.

Comment

A więc tak :
                          Lotos Mineralny
                          SAE:15W/40
                          API:SJ/CF
                          ACEA:A3/B3

Comment

Nie nadaje się, za wysoka klasa, olej energooszczędny - będzie powodować poślizg sprzęgła.

Comment

A jaki olej dostępny na każdej stacji benzynowej będzie dobry??

Comment

Working...
                              X